Free Tutorials

Kolczyki Fringe


Niniejsza instrukcja przedstawia
krok po kroku, wykonanie prostych,
a zarazem eleganckich kolczyków z frędzlami.
Technika wykonania: beading (plecenie koralików).
Poziom: łatwe

autor: Agnieszka Gawrońska-Wilińska 


Potrzebne materiały:
  • koraliki Toho Treasure Bronze (A)2 
  • koraliki Toho Treasure Galvanized Brick Red (B) 
  • koraliki Toho Round 15o Bronze (C) 
  • koraliki Preciosa 11o jasna miedź (D) 
  • koraliki Rizo Topaz Capri Gold - 12 sztuk (E) 
  • koraliki Dagger Crystal Sliperit 16 x 5 mm - 6 sztuk (F) 
  • bigle w kolorze miedzi - 2 sztuki 
  • nici jubilerskie np: Superlon D, w kolorze pasującym do koralików 
  • nożyczki 
  • igła - rozmiar 12 lub cieńsza

Sposób wykonania:
1. Przygotuj dość długi kawałek nici. 
Nawlecz kolejno: 4 koraliki (B), 2 koraliki (A) i 4 koraliki (B). 
To jest nasz pierwszy rząd, składający się z 10 koralików.


2. Ściegiem Flat Peyote wykonaj jeszcze 8 takich rzędów, powtarzając kolejno 
sekwencje z punktu 1. Otrzymasz wtedy, taki oto koralikowy prostokąt. 
Jest to podstawa kolczyka, do której będą doczepiane koralikowe frędzle.


3. Teraz przystępujemy do wykonania dziewięciu frędzli. Fredzel długi (G): (zdjęcie poniżej). Na nić, która pozostała z wykonania podstawy kolczyka, nawlecz kolejno 23 koraliki: 3 koraliki (A), 2 koraliki (D), 2 koraliki (A), 4 koraliki (D), 4 koraliki (A), 1 koralik (D), 3 koraliki (C), 1 koralik (F) i 3 koraliki (C).



4. Następnie przewlecz igłę z powrotem przez wszystkie koraliki z frędzla, zaczynając od ostatniego w rzędzie koralika (D). Zakończ przewlekanie, wychodząc igłą z tego samego koralika, w którym zostało rozpoczęte nawlekanie pierwszego frędzla - koralik (B). Teraz wbij igłę w sąsiadujący koralik (B)(zdjęcie poniżej).


5. Wykonaj kolejny frędzel - frędzel krótki (H). 
Nawlecz kolejno 19 koralików: 3 koraliki (A), 3 koraliki (B), 2 koraliki (A), 2 koraliki (D), 2 koraliki (B), 3 koraliki (C), 1 koralik (E) i 3 koraliki (C) (zdjęcie poniżej). Wykonujemy tą samą czynność jak w punkcie 4. Przewlekamy nić z powrotem przez wszystkie koraliki, zaczynając od ostatniego w rzędzie koralika (B). Zakończ przewlekanie, wychodząc igłą z tego samego koralika, w którym zostało rozpoczęte nawlekanie drugiego frędzla - koralik (B). Teraz wbij igłę w sąsiadujący koralik (B), (zdjęcia u dołu).



6. Mamy już dwa gotowe frędzle, teraz wykonujemy kolejne 7 frędzli, w sekwencji: 1 x (H), 1 x (G), 2 x (H), 1 (G) i 2 x (H). Obrazują to zdjęcia poniżej:





7. Na tym etapie, kiedy mamy już wszystkie frędzle, łączymy razem dwa boki podstawy kolczyka, tak aby utworzyły rurkę. Przykładając do siebie te dwa boki, zauważysz, że łączą się ze sobą idealnie. Razem, tworzą coś na podobieństwo zamka błyskawicznego. Właśnie w ten sposób będziesz go zszywać, po ukosie, wbijając igłę zawsze w wystające koraliki (zdjęcie poniżej).
Po zszyciu wszystkich koralików, zakończ nić wiążąc supełek.



Nasz kolczyk wygląda teraz jak na zdjęciu poniżej:


8. Kolejnym etapem jest mocowanie bigla. Nawlecz nowy odcinek nici, jednak już nie tak długi jak na początku. Wbij igłę w koralik (B), u dołu podstawy kolczyka (rurki) i zostaw około 8 cm nici. Będzie potrzebna do zakończenia pracy. Przewlecz nić na górę podstawy kolczyka( zdjęcie poniżej). 


9. Nawlecz 6 koralików (D) i przewlecz przez oczko mocujące bigla. Następnie wbij się igłą (od góry) w koralik znajdujący się po przeciwnej stronie koralika, z którego zostało rozpoczęte mocowanie bigla (zdjęcie poniżej)


10. Ostatnią czynnością jest ozdobienie górnej części kolczyka.
Wbij igłę (od dołu) w kolejny koralik (B) górnej krawędzi podstawy kolczyka (rurki), nawlecz koralik (C) i wróć igłą przez ten sam koralik (B). Przejdź igłą (od dołu) przez sąsiadujący koralik (B), nawlecz koralik (C) i wróć nicią przez ten sam koralik (B). Powtórz ten krok na wszystkich 9 koralikach (B).
Teraz przyszła kolej zakończyć nić. Przewlecz igłę przez koraliki w dół podstawy kolczyka (rurki). Nić powinna wychodzić z koralika obok tego, z którego zaczynaliśmy mocowanie bigla, czyli tam gdzie zostało 8 cm nici (patrz punkt 8). Zawiąż supełek, jednak zrób to pod frędzlem, tak by nie był widoczny.

Kolczyk jest gotowy!


11. Wykonaj drugi kolczyk powtarzając czynności od punktu 1 do punktu 10.
Dobór kolorystyczny koralików zależy tylko od waszej inwencji twórczej. 

Bawcie się dobrze :-)


Kwiecień 2015


Tutorial bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek użytek komercyjny. Treść i zdjęcia tworzą integralną całość. Tutorial nie może być kopiowany i rozpowszechniany bez mojej zgody.


***
Zegarek i jego drugie życie.

Tak jak wczoraj obiecywałam, przedstawiam coś z z kategorii DIY, mianowicie zegarek w jego drugim wcieleniu. Wisiorek z zegarka, ktoś powie: banalna rzecz, na rynku jest ich mnóstwo. Faktycznie jego wykonanie jest banalnie proste, ale ten wisior-zegarek już nie odmierza czasu, za to pokazuje to, co chcemy aby pokazywał :-). Moim zdaniem wisior ten jest bardzo efektowny i prosty w wykonaniu. Zatem do dzieła:-)


Do wykonania wisiorka potrzebujemy:

* kopertę zegarka (może być nowa lub z jakiegoś zepsutego zegarka, wielkość dowolna, zależy jak duży wisior chcemy mieć)
* dwa ogniwka otwarte średnica 0,8 cm
* dwa łańcuszki około 8 cm długości
* dwa koraliki metalowe łezki 0,7 cm
* jedna perełka ecru średnica 0,6 cm
* trzy koraliki drobne srebrne rozmiar 11o
* dwa kryształki Swarovski Cosmic Pendants Crystal 14 mm + krawatki do zawieszenia
* nici jubilerskie około 8 cm
* dodatki do wypełnienia wisiora (koraliki, kolorowy papier, zdjęcie, cekiny, moneta itp.)
* szczypce drobne do zaciskania ogniwek

Pierwsze za co się zabieramy, to pozbycie się paska i otwarcie koperty. Paski są na ogół mocowane na małych teleskopach, wystarczy z jednej strony odhaczyć małym śrubokrętem i zdjąć pasek razem z teleskopami. Kopertę zegarka otwieramy za pomocą drobnego śrubokręta podważając jego dno (ja mam akurat śrubokręty zegarmistrzowskie, ale otwierałam również za pomocą metalowego pilniczka do paznokci).
Wyjmujemy tarczę zegarka wraz z mechanizmem, tak by została nam sama koperta zegarka.
W miejscach gdzie był mocowany pasek na rękę, mocujemy ogniwka za pomocą szczypiec. Będą to: z jednej strony zawieszka do łańcuszka lub tasiemki na szyję, a z drugiej strony miejsce do zawieszenia ozdobnych wisiorków czy przywieszek. Rozginamy ogniwka i mocujemy je w gotowych otworach po teleskopach, po czym zaciskamy do oporu. Uwaga: Zegarki mają rożne mocowania pasków, dlatego też należy indywidualnie podejść do kwestii zawieszek.

Kolejny krok to mocowanie ozdobnych przywieszek w dolnej części wisiora. W moim przypadku są to łańcuszki oraz dwa kryształki Swarovski. Aby zawiesić kryształki, należy najpierw zamocować do nich krawatki.
Pierwszy łańcuszek mocuję poprzez rozgięcie ostatniego ogniwka. Jednak niektóre łańcuszki mają zespolone ogniwka, w tym przypadku stosujemy dodatkowe ogniwko typu otwartego (do kupienia w koralikowych sklepach). Zawieszamy drugi łańcuszek w jego około 2/3 długości, by uzyskać efekt trzech łańcuszków o dwóch lub trzech różnych długościach. Ilość wieszanych łańcuszków, sposób ich mocowania jest dowolny, to samo tyczy się rodzaju wieszanych ozdób. Może to być wszystko na co mamy ochotę:-) charmsy, gotowe zawieszki, chwosty z łańcuszków czy koralików, rzemyki, sznurki itd.
W tym przypadku, zawieszone 2 dłuższe łańcuszki zakończyłam drobnymi koralikami metalowymi w kształcie łezki (na zacisk), a krótszy zakończyłam perełką i trzema drobnymi koralikami za pomocą nici jubilerskich Nymo.



Teraz wystarczy wypełnić wnętrze naszego wisiora. W tym przypadku użyłam błyszczącego papieru w kolorze czarnym z czasopisma, znak zodiaku wycięty również z gazety oraz "złotka" z opakowania po czekoladzie :-). Wycinamy odpowiednio tło o średnicy naszego wisiora i umieszczamy na dnie koperty, a potem dajemy upust naszej fantazji, umieszczamy co tylko nam się spodoba (pod warunkiem, że się zmieści, tak aby w całości zamknąć kopertę zegarka-wisiorka).
W takim wisiorze można zmieniać wnętrze do woli, dzisiaj mój szczęśliwy kamień, moneta jako talizman, zasuszony kwiatek, a jutro może zdjęcie?

Życzę wiele przyjemności w tworzeniu własnych zegarko-wisiorków.
Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu, a tutorial okaże się pomocny.

Poniżej przedstawiam moje propozycje.


Wypełnienie: "złotko" jako tło i koraliki drobne - rurki w kolorze turkusowym.


Wypełnienie: czarne tło i drobne koraliki złote w rozmiarze 11o.


Wypełnienie to płaski, owal z masy perłowej.


Wypełnienie: czarne tło z koralikiem z masy perłowej w kolorze ametystu.


Wypełnienie: moneta.


Wypełnienie: "złotko" i kilka drobnych perełek w kolorze różu.


Wypełnienie: "złotko" z kilkoma koralikami czeskimi Tile 6 mm.


Wypełnienie: znak zodiaku wycięty z gazety.


Tutorial bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek użytek komercyjny. Treść i zdjęcia tworzą integralną całość. Tutorial nie może być kopiowany i rozpowszechniany bez mojej zgody.


Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga i za komentarze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz